Ogród zimowy – jak rozpoznać dobrą konstrukcję?
Na ogrody zimowe decyduje się coraz więcej wielbicieli roślin i kwiatów domowych. Jeśli jesteś jednym z nich, sprawdź, jak rozpoznać dobrą konstrukcję ogrodu zimowego. Należy wziąć kilka aspektów pod uwagę, w tym między innymi materiały, z jakich ogród zimowy jest stworzony.
Czym jest ogród zimowy?
Nowoczesne ogrody zimowe są w pewnym sensie przedłużeniem domu. Jest to forma zyskania kolejnego pomieszczenia o nietypowych warunkach. Zazwyczaj służy do odpoczywania, spędzania czasu z rodziną i znajomymi. Ogród zimowy jest także stosunkowo istotny przy pielęgnacji roślin. W jego wnętrzu panują nieco niższe temperatury podczas zimy niż w domu, dlatego jest to idealne miejsce do zimowania niektórych gatunków kwiatów.
Duża ilość okien i przeszklonych drzwi umożliwia dotarcie sporej ilości światła w najkrótsze dni podczas roku, co jest równie ważne przy uprawianiu roślin. W ogrodzie zimowym najczęściej umieszcza się meble wypoczynkowe, klimatyczne oświetlenie, drzewka oraz tekstylia w postaci dywanów i poduszek w celu stworzenia klimatu domowego.
Czym charakteryzuje się podstawowa konstrukcja ogrodu zimowego?
Biorąc pod uwagę budowę ogrodu zimowego, można podzielić ją na dwie konstrukcje. Nośna część to tak zwany szkielet, a oszklone elementy tworzą okna i drzwi. Podstawa zazwyczaj wykonana jest z drewna, PCV lub aluminium. Niektóre wersje są zespolone z dwóch tworzyw. W przypadku naturalnego drewna ogród zimowy prezentuje się najlepiej i zapewnia dobrą izolację cieplną. Niestety należy wziąć pod uwagę też jego wady. Do minusów można zaliczyć między innymi brak odporności na warunki atmosferyczne, masywność oraz konieczność przeprowadzania regularnych zabiegów konserwacyjnych.
Ze względu na te wszystkie aspekty bardziej stabilna konstrukcja ogrodu zimowego będzie wykonana z aluminium. W tym przypadku mamy do czynienia z lekkim, łatwym w montażu, odpornym na korozję i długowiecznym materiałem który jest droższy od przedstawionych materiałów ale rekompensuje to z nawiązką , co w przypadku dużych ogrodów zimowych ma ogromne znaczenie.
Oszklenie ogrodu zimowego
Wszystkie projekty ogrodów zimowych cechują się dużą ilością elementów szklanych. Okna, przez które wpuszczane jest światło przez cały rok, są istotne przy uprawianiu roślin. W przypadku zastosowania szkieł należy wziąć pod uwagę również izolację cieplną oraz elegancję całego ogrodu zimowego. Zwiększając jego funkcjonalność, można zamontować także szklane drzwi, które będą umożliwiać wyjście do ogrodu.
Należy pamiętać, że pomieszczenie to będzie narażone na kontakt z częstymi opadami deszczu, śniegu i podmuchami wiatru. Mocna konstrukcja ogrodu zimowego to podstawa. W zależności od potrzeb i upodobań właścicieli domu można stworzyć także ogrody letnie, które będą pełnić funkcję tarasu podczas cieplejszych dni.
Jak rozpoznać dobrą konstrukcję ogrodu zimowego – podsumowanie
Konstrukcja ogrodu zimowego powinna być przygotowana z materiałów trwałych, odpornych na korozję. Dlatego najczęściej wybierane jest aluminium, które przetrwa nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne. To także najlepszy sposób na to, by zapewnić bezpieczeństwo osobom, które będą użytkowały oranżerię.
Jako firma realizująca ogrody zimowe na wymiar pomagamy spełniać marzenia naszych klientów co do zyskania oazy spokoju i dodatkowego wnętrza w budynku o niestandardowych warunkach. Wykonujemy konstrukcje przy pomocy niemieckich materiałów. Zapraszamy do współpracy na terenie różnych miast: