Ile kosztuje wykonanie ogrodu zimowego?
Chcesz stworzyć oazę spokoju na swoim tarasie i zastanawiasz się, ile kosztuje wykonanie ogrodu zimowego? Jesteś w dobrym miejscu. Dowiedz się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć, planując budowę przydomowej oranżerii i co wpływa na całościowy koszt utrzymania konstrukcji.
Koszt ogrodu zimowego – co należy wziąć pod uwagę?
Poziom skomplikowania konstrukcji
- • Dach jednospadowy lub wielospadowy.
- • Sposoby i ilość otwierania w ścianach ogrodu (np. drzwi przesuwane są dużo droższe od drzwi otwieranych jednak nie zajmuje on cennej powierzchni. System harmonijkowy pozwala na otwarcie całej ściany poprzez złożenie i rozsunięcie na boki).
- • Okna w dachu lub system przewietrzający. Żaluzje fasadowe na ścianach. Markiza dachowa zewnętrzna zatrzymuje aż do 70% promieniowania i nagrzewania wnętrza. Okno w dachu lub system przewietrzający to nie tylko świeże powietrze, ale też obniżenie temperatury w ogrodzie zimowym. Żaluzje fasadowe skutecznie zatrzymują aż do 40% promieniowania na tę ścianę i nagrzewania się wnętrza poprzez odbicie i rozproszenie promieni słonecznych, są najbardziej skuteczne na południowej ścianie ogrodu zimowego gdzie słońce świeci najintensywniej.
Nie ma wątpliwości, że solidnie i pięknie wykonany ogród zimowy na tarasie może przyczynić się do uatrakcyjnienia bryły budynku. Aby oranżeria pasowała do budowli domu, należy odpowiednio dobrać jej formę. Ogrody zimowe są najczęściej wykonane z aluminiowych lub drewnianych kształtowników specjalnie zaprojektowanych – trzeba liczyć się z cenami w granicach od 3 do 9 tysięcy złotych za m² konstrukcji. Cena zależy również od lokalizacji, rodzaju dachu (jedno-, dwu-, lub wielospadowego), a także dodatkowych usług, które mogą być konieczne w trakcie budowy oranżerii.
Ogrzewanie
Cena zbudowania ogrodu zimowego to jedna sprawa. Należy również pamiętać o kosztach utrzymania, które zależą m.in. od sposobu ogrzewania oranżerii. Taras zimowy pełni rolę buforu, sprzyjając mniejszym stratom ciepła w domu. Sama oranżeria jednak stosunkowo szybko traci temperaturę. Ogrzewając ogród zimowy podczas niskich, minusowych temperatur, trzeba liczyć się ze sporymi kosztami. Aby zminimalizować wysokość rachunków za ogrzewanie, warto postawić na nowoczesne metody, np. ogrzewanie podłogowe, kanałowe czy panelowe.
Rodzaj przeszklenia
Użyte szkło powinno być dopasowane do reszty konstrukcji i odpowiadać na potrzeby użytkowników. Ważna jest również ilość oraz typ zastosowanych drzwi i okien. Najtańszą opcją jest płyta pleksi, natomiast najdroższą (a zarazem jedną z bezpieczniejszych) będzie szyba o grubości do 4 mm. Warto też wiedzieć, że bezramowa zabudowa będzie o wiele droższa od np. systemu przesuwnego.
Całkowita powierzchnia użytkowa i warunki na działce
Wielkość inwestycji ma również ogromny wpływ na finalną cenę. Należy pamiętać, że ogrody zimowe na wymiar na balkonie wymagają jedynie zabudowy od balustrady w górę, co oznacza zdecydowanie niższe koszty. Jeśli interesuje Cię zimowy ogród na tarasie, to warto rozważnie podjąć decyzję o jego umiejscowieniu. Najtańszą i najbardziej ekonomiczną opcją będzie dobudowanie oranżerii do bryły budynku. Warto, aby grunt i teren były odpowiednio przygotowane, aby konstrukcja była poprawnie usytuowana. Większy metraż wiąże się z wyższymi kosztami, dlatego już na początku powinna zapaść decyzja dotycząca wielkości inwestycji.
Ceny montażu
Ogród zimowy to nie tylko cena samych materiałów, ale również montażu. Wykonanie fundamentów, założenie osłon czy doprowadzenie instalacji to zadania, które często nie są uwzględnione w kosztorysie. Warto pamiętać, że one również mają swoją cenę – dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego miejsca na działce oraz sprawdzonych wykonawców. Łącznie, gotowy ogród zimowy kosztuje od 3 tysięcy złotych w górę.
Podsumowanie
Oranżerie przydomowe to przyjemne miejsce do spędzania wolnego czasu, niezależnie od paru roku. Taką przestrzeń możesz zagospodarować w dowolny sposób – jako domowe biuro, miejsce wypoczynku, słoneczną jadalnię czy pomieszczenie pełne egzotycznych roślin. Inwestycja nie należy do najtańszych, ale coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj przybudówki. Do ceny ogrodu zimowego należy doliczyć nie tylko koszty ogrzewania, ale również oświetlenie, umeblowanie czy roślinność. Wiele zależy od budżetu, wyobraźni oraz potrzeb – warto więc dobrze przemyśleć i zaplanować inwestycję, zlecając np. projekty ogrodów zimowych specjalistom z Ostal. Jeśli interesują Cię ogrody zimowe lub ogrody letnie, to zapraszamy do kontaktu w celu wyceny zlecenia.
Przeczytaj również:
Ogrody zimowe – rodzaje materiałów na konstrukcję
Z czego budować ogród zimowy? To pytanie pojawia się dość często, a odpowiedź ma duże znaczenie. Dlaczego? Wybór konkretnego materiału wpływa na jakość całej konstrukcji. Jeśli poszczególne elementy są mocne, Twój ogród zimowy będzie trwałym i bezpiecznym miejscem…
Ogrody zimowe aluminiowe – dlaczego są najlepszym wyborem?
Ogrody zimowe aluminiowe cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego, w końcu taka przestrzeń daje możliwość zrelaksowania się wśród zieleni nawet w okresie jesienno-zimowym. Marzą Ci się wysokiej klasy…
Rośliny do ogrodu zimowego – Jakie wybrać kwiaty do oranżerii?
Wybierając rośliny do ogrodu zimowego, musisz wziąć pod uwagę warunki, jakie w tym miejscu panują. W związku z tym znaczenie będzie miało to, jaka jest wystawa okien, czy pomieszczenie jest ogrzewane i otwarte przejście łączy je z domem, a także…